Porovnanie LED, halogénových, úsporných a klasických žiaroviek

Ak patríte medzi tých, ktorí rozmýšľajú nad LEDkami, ale nie ste si istí, či sa vám kúpa oplatí, možno vás presvedčí niekoľko podstatných faktov.

Úspora a návratnosť investície

Svietenie pomocou LED technológie je najúspornejšou formou svietenia.

Úspora nákladov na elektrickú energiu – Úspora oproti bežným žiarovkám dosahuje 80-90%. Je to dané tým, že LED majú vysokú efektivitu premeny energie na svetlo – LEDky premieňajú až 90% spotrebovanej energie na svetlo. Klasické žiarovky menia na svetlo iba 8% spotrebovanej energie. Tzn., že LED osvetlenie vyžaruje výrazne vyšší svetelný tok (lumeny) na jeden spotrebovaný watt. Najmodernejšie LEDky dosahujú viac ako 100 lm/W, kým klasické žiarovky len okolo 15 lm/W.

Spotreba žiaroviek

Úspora času a práce na výmenu svietidiel – Počas celej životnosti LED svietidiel nie je potrebná žiadna údržba, či výmena vypáleného zdroja. Zároveň, ak LED vydrží 50-krát dlhšie ako obyčajné žiarovky, znamená to: 50-krát menej chodenia do obchodov (resp. objednávania online), 50-krát menej používania rebríka, aby ste dočiahli na nejakú žiarovku a pre firmy 50-krát menej nákladov na prenájom plošiny a nákladov na zamestnancov, ktorý svietidlá menia.

Rýchla návratnosť investície – Už pri súčasných cenách sa kúpa všetkých LED svietidiel na 100% oplatí, tzn. návratnosť je určite kratšia než ponúkaná záruka na produkt. Pri väčšine produktov je dokonca návratnosť do 1 roka, nemálo LED produktov má návratnosť už aj na úrovni pár mesiacov. Na všetkých produktových stránkach nájdete kalkulačku, ktorá vám úsporu a návratnosť automaticky spočíta.

Dva príklady za všetky na najpredávanejšej žiarovke a na najpredávanejšom reflektore:

Produkt Spotreba Ekvivalent Cena Doba svietenia za 1 deň Cena elektriny Návratnosť investície Ušetrené náklady počas 1 roka
LED žiarovka GU10 4W 35W 3 eur 6 hodín 0,08 eur/kWh 6 mesiacov 5,43 eur
LED reflektor 50W 250W 25 eur 8 hodín 0,15 eur/kWh 3 mesiace 87,5 eur

Životnosť

LED čipy neprestanú svietiť ani po skončení svojej životnosti, len postupne strácajú na sile. Životnosti sa uvádzajú v tisíckach hodín, kým svietivosť LED čipu je vyššia ako 70% pôvodnej svietivosti.

20- až 50-násobná životnosť – Životnosť LED čipov definovaná ako min. 70% pôvodnej svietivosti sa pohybuje medzi 20 a 50 tis. hod., niekedy aj 100 tis. hodín. Životnosť klasických žiaroviek je 1000 hodín.

Životnosť žiaroviek

Neviete si predstaviť, koľko je 20 alebo 50 tisíc hodín svietenia? Pozrite si nasledovnú tabuľku (pripomíname, že na LED osvetlenie je minimálne 2-ročná záruka).

Počet hodín svietenia za 1 deň Počet dní svietenia v roku Životnosť 20000 hodín v rokoch Životnosť 50000 hodín v rokoch
24 hodín 365 dní 2,3 rokov 5,7 rokov
12 hodín 250 dní 6,7 rokov 16,7 rokov
8 hodín 250 dní 10 rokov 25 rokov
4 hodiny 250 dní 20 rokov 50 rokov

Cyklus zapínania nevplýva na LED – Počet zapnutí a vypnutí neovplyvňuje životnosť LED osvetlenia. Pri kompaktných žiarivkách čím častejšie vypínate a zapínate žiarovku, tým skôr prestane svietiť.

Reklamovateľnosť – Často opomínanou výhodou je, že vďaka vysokej životnosti sú tieto žiarovky reklamovateľné. Výrobca/predajca sa nemôže odvolávať na to, že je žiarovka po svojej životnosti. Jeden rok má totiž 8760 hodín. Tzn. ak by aj žiarovka svietila celú dobu, za 2 roky by dosiahla niečo vyše 17500 hodín svietenia. To je ešte stále pod najnižšou uvádzanou životnosťou LED osvetlenia.

Kvalitatívne vlastnosti

Možnosť vytvárať rôznofarebné svetlo – V prípade použitia farebných (RGB) LED diód v žiarovke možnosť plynulo meniť farbu svetla.

Stmievanie – LEDky s funkciou stmievania nemenia svoju farbu pri znížení napájacieho prúdu. Na rozdiel od bežných žiaroviek, ktoré pri znížení napájacieho prúdu vydávajú žltšie svetlo.

Plná svietivosť okamžite – Na rozdiel od úsporných kompaktných žiariviek alebo lineárnych trubíc, ktorých plná svietivosť nabieha postupne, LEDky svietia okamžite v plnej intenzite.

Žiadne infračervené, ani UV žiarenie – LED osvetlenie nevytvára infračervené, ani UV žiarenie, je preto použiteľné aj v galériách a múzeách.

Odolnosť voči otrasom – LED osvetlenie je odolné voči otrasom, čo umožňuje ich použitie v rôznych odvetviach priemyslu.

Produkcia menšieho množstva tepla – Tým, že produkujú neporovnateľne menej tepla ako klasické svetelné zdroje, sú vhodné aj do potravinových skladov, mrazničiek a pod. Nízke teploty neovplyvňujú výkon LED osvetlenia, ako je tomu pri úsporných kompaktných žiarivkách.

Životné prostredie

Najnižšie emisie CO2 – Vďaka úspore elektrickej energie majú LED svietidlá najnižšie emisie CO2 zo všetkých druhov svietidiel.

Emisie CO2

Žiadne toxické látky pri výrobe – LED osvetlenie neobsahuje ortuť, olovo, argón, xenón, kryptón, ani iné nebezpečné prvky.

Menej odpadu – Tým, že LED vydržia omnoho dlhšie, zahadzujete omnoho menej žiaroviek a svietidiel.