LED žiarovky E27

LED žiarovky E27 sú najrošírenejšie typy žiaroviek s najvšestrannejším použítím. Patria medzi závitové typy, ktoré sa pri inštalácii zaskrutkujú do závitu. Číslo 27 v názve označuje priemer závitu žiarovky v mm. Na trhu totiž existujú aj iné typy závitových žiaroviek ako napr. E14 (14mm) a E40 (40mm). LED žiarovky E27 môžete použiť prakticky v každom priestore. Nájdete ich v domácnosti aj vo firmách. Je používaná v lustroch aj stropných svietidlách, nástenných lampách aj vonkajších lampách.

Ich nespornými výhodami oproti halogénovým žiarovkám sú:

  • nižšia spotreba – v porovnaní s tradičnými halogénovými žiarovkami E27, LED spotrebujú až o 85% menej elektrickej energie
  • výrazne dlhšia životnosť až do 35 000 hodín
  • nižšia pracovná teplota – nehrozí riziko zapálenia podkladu alebo izolácie
  • možnosť voľby farby svetla

Vývoj v LED ide rýchlo dopredu a staré nespoľahlivé Powerled a DIP typy LED žiaroviek sú dnes už nahradené novými oveľa spoľahlivejšími typmi COB (Chip On Board) a SMD(Surface-Mounted-Device) a najnovšie aj najhorúcejšou novinkou v LED FILAMENTmi ( LED vlákno). Okrem typu čipu je medzi nimi rozdiel hlavne v uhle svietenia.

Uhol svietenia býva často upravovaný optikou, preto odporúčame pri výbere skontrolovať konkrétne parametre.

LED žiarovky E27 máme k dispozícii v troch farbách (teplotách) svetla:

Teplá biela (2500-3500K) farba s nádychom do žlta až oranžova. Najviac pripomína klasické wolfrámové žiarovky. Je vhodná do relaxačných miestností ako sú spálne, obývačky, kaviarne, wellness …

Denná biela (4000-5000K) neutrálna farba najviac podobná dennému svetlu. Je vhodná prakticky do každej miestnosti, ale najčastejšie s ňou stretnete v detskej izbe, kuchyni, rokovacích miestnostiach, obchodných priestoroch a pod.

Studená biela (6000-7000K) – jasná biela farba s jemným nádychom do modra. Je vhodná do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú výrobné priestory, administratívne priestory. Je najjasnejšou farbou z bielych, preto sa s ňou stretnete často pri osvetlení exteriéru, pouličnom osvetlení.

Výmena halogénových žiaoviek na LED má najväčšie opodstatnenie v priestoroch, kde sa svieti viac. Napr. už pri 5 hod. svietenia denne sa Vaša investícia vráti už sa 9 mesiacov, pričom len záruka na produkt je minimálne 2 roky (pri High-End produktoch 3 roky a Profesionálnych dokonca 5 rokov) a životnosť čipov minimálne 20 000 hod.  Vo všeobecnosti platí, čim viac svietite, tým skôr sa investícia vráti. 

Je dobré vedieť:

– Niektoré typy LED žiaroviek sú stmievateľné ( je možno regulovať intenzitu svetla, ktoré vyžarujú). Pokiaľ chcete zistiť ktoré sú to, použite filtrovanie produktov vľavo, alebo si prezrite jednotlivé parametre žiaroviek. Dôležité je vedieť, že stmievače používané na stmievanie halogénových žiaroviek zvyčajne nie sú kompatibilné s LED žiarovkami, preto je vhodné pri kúpe stmievateľných LED žiaroviek kúpiť aj kompatibilný stmievač. Pokiaľ si neviete vybrať vhodný stmievač, neváhajte nás kontaktovať.
– LED žiarovky sú napájané nízkymi prúdmi, preto je dobré pri inštalácii skontrolovať päticu a všetky kontakty, pretože pri slabo dotiahnutých kontaktoch môže dôjsť k jemnému iskreniu a žiarovka môže blikať
– Žiarovky označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.
– Žiarovky označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.

Čo robiť ak:

– LED žiarovka bliká alebo tlie – tento problém sa môže objaviť aj pri LED žiarovkách, ktoré sú kvalitné. Odporúčame pre elimináciu tohto problému tieto kroky:
1. Skontrolujte päticu žiarovky a vypínač – pokiaľ je poškodená, dajte ju vymeniť. Prepálené pätice môžu spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
2. Skontrolujte všetky kontakty. nesprávne dotiahnutý kábel, môže spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
3. Skontrolujte zapojenie pokiaľ sa jedná o schodiskový resp. krížový spôsob spínania. Nesprávne zapojenie môže spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
4. Skontrolujte vypínač či nemá zabudovanú dútnavku ( slabé svetielko označujúce či je spínač zapnutý). Pokiaľ áno. môže to spôsobovať tlenie žiarovky, ktorá pre svoje fungovanie potrebuje nízky prúd, takže odber dútnavky ju nabudí. Odporúčame odpojiť dútnavku, vymeniť vypínač alebo použiť odrušovací kondenzátor.
Pokiaľ problém napriek tomu pretrváva – kontaktujte nás.