LED trubice

V kategórie LED trubíc nájdete okrem náhrad za pôvodné neónové trubice aj svietidlá na LED trubice a svietidlá nahrádzajúce pôvodné trubicové svietidlá s integrovanými LED čipmi.

LED trubice v ponuke sa používajú skutočne na mnohých miestach od domácností ( osvetlenie garáží, dielní, chodieb) cez osvetlenie administratívnych priestorov ( kancelárie), výrobných priestorov ( haly, dielne, garáže, sklady, chladiace a mraziace boxy) až po reklamné účely. 

V ponuke sú trubice typu:

T8 (G13) – jedná sa onajčastejšie používaný typ zaujímavý pomerom cena/výkon. Dostupné v rozmeroch klasických neonénových trubíc t.j. 60cm, 90cm, 120cm  a 150cm.

T5 (G5) – menej rozšírený typ, využívaný na miestach kde sa kladú nároky na rozmery a dizajn. Dostupné v rozmeroch klasických neonénových trubíc t.j. 31cm, 57cm, 87cm, 117cm a 145cm.

Ich nespornými výhodami oproti neónovým lineárnym trubiciam sú:

  • nižšia spotreba – v porovnaní s tradičnými neónovými trubicami, LED spotrebujú až o 50% menej elektrickej energie
  • okamžitá 100% svietivosť bez blikania
  • Nie sú citlivé na časté spínanie ako klasické trubice
  • výrazne dlhšia životnosť až do 35 000 hodín
  • nižšia pracovná teplota – nehrozí riziko zapálenia podkladu alebo izolácie
  • možnosť voľby farby svetla
  • neobsahujú ortuť ani iné ťažké kovy ani nebezpečné plyny

Všetky LED trubice v ponuke sú napájané priamo zo sieťového napätia 230V, preto pre svoje fungovanie nepotrebujú ani elektronický predradník ani štartér s tlmivkou. LED trubica je osadená zvyčajne SMD čipmy (najčastejšie sa jedná o čipy 2835 a 3014), ktorých uhol svietenia je upravený optikou v podobe plastového alebo skleneného difúzora.

LED trubice máme k ponuke v troch farbách (teplotách) svetla:

Teplá biela (2500-3500K) farba s nádychom do žlta až oranžova. Najviac pripomína klasické wolfrámové žiarovky. Je vhodná do relaxačných miestností ako sú kaviarne, wellness  ( vhodné na miesta s drevenými obkladmi)…

Denná biela (4000-5000K) neutrálna farba najviac podobná dennému svetlu. Je vhodná prakticky do každej miestnosti, ale najčastejšie s ňou stretnete v kuchyni, rokovacích miestnostiach, obchodných priestoroch a pod.

Studená biela (6000-7000K) – jasná biela farba s jemným nádychom do modra. Je vhodná do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú výrobné priestory, administratívne priestory. Je najjasnejšou farbou z bielych, preto sa s ňou stretnete často pri osvetlení exteriéru, pouličnom osvetlení.

Výmena neónových trubíc na LED má najväčšie opodstatnenie v priestoroch, kde sa svieti viac. Napr. už pri 8 hod. svietenia denne sa Vaša investícia vráti už za 10 mesiacov, pričom len záruka na produkt je minimálne 2 roky (pri High-End produktoch 3 roky a Profesionálnych dokonca 5 rokov) a životnosť čipov minimálne 25 000 hod.  Vo všeobecnosti platí, čim viac svietite, tým skôr sa investícia vráti. 

Je dobré vedieť:

– LED trubice označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.
– LED trubice označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.