LED žiarovky

LED žiarovky podobne ako klasické žiarovky môžeme deliť podľa základných kritérií:

1. Podľa napájacieho napätia:
12V resp. 24V– žiarovky fungujúce na bezpečné napätie
230V – žiarovky fungujúce na bežné sieťové napätie

2. Podľa typu závitu resp. pätice.
Tu rozoznávame typy ako sú
E27 ( klasický Edisonov závit) – napájané klasicky 230V AC – najrozšírenejší typ LED žiaroviek.
E14 (malý Edisonov závit) – napájané klasicky 230V AC – typ používaný prevažne v lustroch, nočných lampách, nástenných svietidlách.
GU10 ( najbežnejší typ bodovej žiarovky) – napájané klasicky 230V AC – zvyčajne používané ako náhrada za halogénové žiarovky v bodových svietidlách zabudovaných do sadrokartónu.
G9 – napájané klasicky 230V AC – najčastejšie používané v nástenných lampách a lustroch.
GU11 – napájané klasicky 230V AC – menšia verzia žiarovky GU10, používaná prevažne pri bodovom osvetlení v sadrokartónových stropoch a osvetlení nábytku.
G23 /G24 – napájané klasicky 230V AC – používané prevažne v stropných svietidlách na osvetlenie obchodných priestorov ako náhrada za kompaktné žiarovky.
E40 (veľký Edisonov závit) – napájané klasicky 230V AC – používané hlavne v priemyselnom a verejnom osvetlení.
G53– napájané klasicky 230V AC – málo používaný typ prevažne ako nábytkové osvetlenie
R7S – napájané klasicky 230V AC – používané ako náhrada klasických halogénových žiariviek v reflektoroch a stojatých lampách.
MR16(GU5,3/GX5,3 – Napájané 12V DC – používané v priestoroch vyžadujúcich bezpečné napätie, ako sú napr. kúpeľne.
G4 – Napájané 12V DC – používané zvyčajne ako osvetlenie nábytku.
AR111MR16( G53) – Napájané 12V DC – používané najčastejšie ako osvetlenie obchodných priestorov
MR11 (GU4) – Napájané 12V DC – menšia verzia žiarovky MR16, používaná prevažne pri bodovom osvetlení v sadrokartónových stropoch a osvetlení nábytku.

3. Podľa uhlu svietenia:
LED žiarovky s úzkym uhlom svietenia 8° – 60°. Do tejto kategórie patria žiarovky používané ako bodové osvetlenie s päticami : GU10, G9, GU11, MR16, G4, MR11, AR111 a iné.
LED žiarovky s priemerným uhlom svietenia 100° – 180°. Do tejto kategórie patria žiarovky používané ako bežné osvetlenie s päticami : E27, E14, GU10, G9, GU11, MR16, G4, MR11, AR111, G23, G24, E40 a iné.
LED žiarovky so širokým uhlom svietenia 180° – 360°. Do tejto kategórie patria žiarovky používané ako bežné osvetlenie s päticami : E27, E14, G9, G4, G23, G24, E40 a iné.

Je dobré vedieť:

– Niektoré typy LED žiaroviek sú stmievateľné ( je možno regulovať intenzitu svetla, ktoré vyžarujú). Pokiaľ chcete zistiť ktoré sú to, použite filtrovanie produktov vľavo, alebo si prezrite jednotlivé parametre žiaroviek. Dôležité je vedieť, že stmievače používané na stmievanie halogénových žiaroviek zvyčajne nie sú kompatibilné s LED žiarovkami, preto je vhodné pri kúpe stmievateľných LED žiaroviek kúpiť aj kompatibilný stmievač. Pokiaľ si neviete vybrať vhodný stmievač, neváhajte nás kontaktovať.
– Ak meníte staré halogénové žiarovky (MR16, MR11, G4, AR111) na 12V na nové, je vhodné vymeniť aj napájací zdroj. Halogénové žiarovky totiž fungujú na striedavý prúd 12V AC pričom väčšina LED žiaroviek funguje na jednosmerný prúd 12V DC. Zároveň väčšina napájacích zdrojov pre halogénové žiarovky vyžaduje pre správne fungovanie minimálne zaťaženie. To znamená, napr. že zdroj s maximálnym zaťažením 400W a minimálnym zaťažením 40W pri 4 ks 5W LED žiaroviek nebude fungovať správne.
– LED žiarovky sú napájané nízkymi prúdmi, preto je dobré pri inštalácii skontrolovať päticu a všetky kontakty, pretože pri slabo dotiahnutých kontaktoch môže dôjsť k jemnému iskreniu a žiarovka môže blikať
– Žiarovky označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.
– Žiarovky označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.

Čo robiť ak:

LED žiarovka bliká alebo tlie – tento problém sa môže objaviť aj pri LED žiarovkách, ktoré sú kvalitné. Odporúčame pre elimináciu tohto problému tieto kroky:
1. Skontrolujte päticu žiarovky a vypínač – pokiaľ je poškodená, dajte ju vymeniť. Prepálené pätice môžu spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
2. Skontrolujte všetky kontakty. nesprávne dotiahnutý kábel, môže spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
3. Skontrolujte zapojenie pokiaľ sa jedná o schodiskový resp. krížový spôsob spínania. Nesprávne zapojenie môže spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
4. Skontrolujte vypínač či nemá zabudovanú dútnavku ( slabé svetielko označujúce či je spínač zapnutý). Pokiaľ áno. môže to spôsobovať tlenie žiarovky, ktorá pre svoje fungovanie potrebuje nízky prúd, takže odber dútnavky ju nabudí. Odporúčame odpojiť dútnavku, vymeniť vypínač alebo použiť odrušovací kondenzátor.
Pokiaľ problém napriek tomu pretrváva – kontaktujte nás.