LED žiarovky MR16 (GX5,3)

LED žiarovky s päticou MR16 sú bodové žiarovky fungujúce na bezpečnom napätí 12V DC. Toto ich predurčuje na použitie v miestach kde nutné z hľadiska bezpečnosti fungovať na bezpečnom napätí napr. v kúpeľni. Sú vhodné do rôznych typov stropných a podhľadových lámp, ktoré zabezpečia do vlhkom prostredí dostatočné IP krytie . V porovnaní s tradičnými halogénovými žiarovkami MR16, ktoré fungujú na striedavých 12VAC, LED MR16 fungujú na jednosmerných 12V DC. Preto je vhodné pre udržanie životnosti a správnu funkčnosť vymeniť pri výmene halogénových žiaroviek za LED aj trafo.

Ich nespornými výhodami oproti halogénovým žiarovkám sú:

  • nižšia spotreba – v porovnaní s tradičnými halogénovými žiarovkami MR16, LED spotrebujú až o 85% menej elektrickej energie
  • výrazne dlhšia životnosť až do 35 000 hodín
  • nižšia pracovná teplota – nehrozí riziko zapálenia podkladu alebo izolácie
  • možnosť voľby farby svetla

Vývoj v LED ide rýchlo dopredu a staré nespoľahlivé Powerled a DIP typy LED žiaroviek sú dnes už nahradené novými oveľa spoľahlivejšími typmi COB (Chip On Board) a SMD(Surface-Mounted-Device). Okrem typu čipu je medzi nimi rozdiel hlavne v uhle svietenia.

COB typy majú zvyčajne úzky uhol svietenia do 60°. Využívajú sa na miestach, kde potrebný dosvit do väčšej vzdialenosti, prípadne do sadrokartónových stropov s hustejším osadením svietidiel / rámikov.

SMD typy majú uhol svietenia zvyčajne od 100°. Používajú sa na miesta, kde má žiarovka svietiť skor plošne než do diaľky. Pokiaľ sú použité v nižších sadrokartónových stropoch, stačí menší počet žiaroviek na osvetlenie vybranej plochy.

Uhol svietenia býva často upravovaný optikou, preto odporúčame pri výbere skontrolovať konkrétne parametre.

LED žiarovky MR16 máme k dispozícii v troch farbách (teplotách) svetla:

Teplá biela (2500-3500K) – farba s nádychom do žlta až oranžova. Najviac pripomína klasické wolfrámové žiarovky. Je vhodná do relaxačných miestností ako sú spálne, obývačky, kaviarne, wellness …

Denná biela (4000-5000K) – neutrálna farba najviac podobná dennému svetlu. Je vhodná prakticky do každej miestnosti, ale najčastejšie s ňou stretnete v detskej izbe, kuchyni, rokovacích miestnostiach, obchodných priestoroch a pod.

Studená biela (6000-7000K) – jasná biela farba s jemným nádychom do modra. Je vhodná do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú výrobné priestory, administratívne priestory. Je najjasnejšou farbou z bielych, preto sa s ňou stretnete často pri osvetlení exteriéru, pouličnom osvetlení.

Výmena halogénových žiaroviek na LED má najväčšie opodstatnenie v priestoroch, kde sa svieti viac. Napr. už pri 5 hod. svietenia denne sa Vaša investícia vráti už sa 9 mesiacov, pričom len záruka na produkt je minimálne 2 roky (pri High-End produktoch 3 roky a Profesionálnych dokonca 5 rokov) a životnosť čipov minimálne 20 000 hod.  Vo všeobecnosti platí, čim viac svietite, tým skôr sa investícia vráti. 

Je dobré vedieť:

– Ak meníte staré halogénové žiarovky (MR16, MR11, G4, AR111) na 12V na nové, je vhodné vymeniť aj napájací zdroj. Halogénové žiarovky totiž fungujú na striedavý prúd 12V AC pričom väčšina LED žiaroviek funguje na jednosmerný prúd 12V DC. Zároveň väčšina napájacích zdrojov pre halogénové žiarovky vyžaduje pre správne fungovanie minimálne zaťaženie. To znamená, napr. že zdroj s maximálnym zaťažením 400W a minimálnym zaťažením 40W pri 4 ks 5W LED žiaroviek nebude fungovať správne.
– Žiarovky označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.
– Žiarovky označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.

Čo robiť ak:

– LED žiarovka bliká alebo tlie – tento problém sa môže objaviť aj pri LED žiarovkách, ktoré sú kvalitné. Odporúčame pre elimináciu tohto problému tieto kroky:
1. Skontrolujte päticu žiarovky a vypínač – pokiaľ je poškodená, dajte ju vymeniť. Prepálené pätice môžu spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
2. Skontrolujte všetky kontakty. nesprávne dotiahnutý kábel, môže spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
3. Skontrolujte zapojenie pokiaľ sa jedná o schodiskový resp. krížový spôsob spínania. Nesprávne zapojenie môže spôsobovať iskrenie, ktoré má za následok blikanie alebo tlenie žiarovky.
4. Skontrolujte vypínač či nemá zabudovanú dútnavku ( slabé svetielko označujúce či je spínač zapnutý). Pokiaľ áno. môže to spôsobovať tlenie žiarovky, ktorá pre svoje fungovanie potrebuje nízky prúd, takže odber dútnavky ju nabudí. Odporúčame odpojiť dútnavku, vymeniť vypínač alebo použiť odrušovací kondenzátor.
Pokiaľ problém napriek tomu pretrváva – kontaktujte nás.