Výkonné LED reflektory nad 70W

Vonkajšie LED reflektory nad 70W sa používajú hlavne na osvetlenie veľkých vonkajších plôch, parkovísk, výrobných hál,  bigboardov a iných veľkoplošných reklamných plôch ale aj miest kde sa vyžaduje vyššie IP krytie. V ponuke sú svietidlá s IP65 a IP66, to znamená, že sú prachuvzdorné aj vodeodolné.

Ich nespornými výhodami oproti halogénovým reflektorom sú:

  • nižšia spotreba – v porovnaní s tradičnými halogénovými reflektormi, LED spotrebujú až o 85% menej elektrickej energie
  • výrazne dlhšia životnosť až do 50 000 hodín
  • nižšia pracovná teplota
  • možnosť voľby farby svetla

V ponuke sú MCOB (Multi Chip On Board), SMD (Surface-Mounted-Device) a MODULové typy reflektorov. MCOB typy sú určené hlavne do exteriéru, zatiaľ čo SMD verzia vďaka CRi 80 spĺňa normy aj na použitie v interiéry. Výhodou modulových typov je možnosť jednoduchej výmeny modulu v prípade poruchy.

Okrem typu čipu je medzi nimi rozdiel hlavne v uhle svietenia, ktorý je usmernený optikou svietidla.

Reflektory s uhlom od 120° sú určené na plošné osvetlenie priestoru, naopak reflektory s úzkym uhlom 60° a menej na nasvietenie kontrétnych objektov napr. sôch, .

LED reflektory máme k dispozícii v troch farbách (teplotách) svetla:

Teplá biela (2500-3500K) – farba s nádychom do žlta až oranžova. Najviac pripomína klasické wolfrámové žiarovky. Je vhodná záhrad ako dekoračné oddychové svetlo, vhodná k dreveným obkladom a teplým farbám fasád.

Denná biela (4000-5000K) – neutrálna farba najviac podobná dennému svetlu. Je vhodná prakticky do všetkých priestorov. Je ideálna pre tých, ktorí si nevedia presne vybrať vhodnú farbu svetla a nechcú nič pokaziť.

Studená biela (6000-7000K) – jasná biela farba s jemným nádychom do modra. Je vhodná do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú výrobné priestory, administratívne priestory. Je najjasnejšou farbou z bielych, preto sa s ňou stretnete často pri osvetlení exteriéru, pouličnom osvetlení.

Výmena halogénových reflektorov na LED má najväčšie opodstatnenie v priestoroch, kde sa svieti viac. Napr. už pri 5 hod. svietenia denne sa Vaša investícia vráti už sa 9 mesiacov, pričom len záruka na produkt je minimálne 2 roky (pri High-End produktoch 3 roky a Profesionálnych dokonca 5 rokov) a životnosť čipov minimálne 30 000 hod.  Vo všeobecnosti platí, čim viac svietite, tým skôr sa investícia vráti.

Je dobré vedieť:

– Pred výmenou je vhodné si overiť aký typ reflektora sa bude vymieňať, pretože halogénové a metalhalogenidové reflektory sa v svetelnom výkone výrazne líšia. Napr. 1000W halogénový reflektor = 400W MH reflektor = 200W LED reflektor

– LED reflektory nie možné stmievať

– LED reflektory označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.

– LED reflektory označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.