LED reflektory

LED reflektory sa používajú ako priama náhrada za bežné halogénové reflektory a metalhalogenidové reflektory. 

LED reflektory môžeme deliť podľa základných kritérií:

1. Podľa napájacieho napätia:

12V resp. 24V– LED reflektory fungujúce na bezpečné napätie, využívané napr. so solárnymi kolektormi, prípadne na miestach bez prívodu 230V ako sú chaty, karavany …

230V – reflektory fungujúce na bežné sieťové napätie

2. Podľa tvaru

Klasické – klasický tvar ako majú aj halogénové reflektory

SLIM – jedná sa reflektory s tenkým telom, ktoré su dizajnovo zaujímavejšie a ich použitie je prevažne na miestach, kde je menej miesta a klasický LED reflektor by sa nevošiel.

Dizajnové – Jedná sa o okrúhle tvary, resp. tvary slzové – používajú sa na miestach, kde sa kladie dôraz aj na vonkajší vzhľad reflektora

3. Podľa uhlu svietenia:

Reflektory s úzkym uhlom svietenia: 8 – 60° – sú vhodné na miesta vyžadujúce dlhší dosvit alebo miesta kde sa má nasvietiť kokrétny objekt napr. socha. Svetlo je vďaka optike koncentrovanejšie, preto je možné s reflektorom s rovnakým výkonom dosvietiť ďalej ako s reflektormi so širokým uhlom svietenia. Často sa používajú reflektory s 60° uhlom svietenia aj ku kamerám, ktoré majú rovnaký uhol snímania.

Reflektory so širokým uhlom svietenia: 100° – 150° – sú vhodné na osvetlenie priestranstiev, hál a všade kde treba osvetliť priestor, plochu.

4. Podľa farby svetla:

Reflektory s bielou farbou svetla: v ponuke sú reflektory s troch farbách (teplotách)bielej

Teplá biela (2500-3500K) – farba s nádychom do žlta až oranžova. Najviac pripomína klasické wolfrámové žiarovky. Je vhodná záhrad ako dekoračné oddychové svetlo, vhodná k dreveným obkladom a teplým farbám fasád.

Denná biela (4000-5000K) – neutrálna farba najviac podobná dennému svetlu. Je vhodná prakticky do všetkých priestorov. Je ideálna pre tých, ktorí si nevedia presne vybrať vhodnú farbu svetla a nechcú nič pokaziť.

Studená biela (6000-7000K) – jasná biela farba s jemným nádychom do modra. Je vhodná do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú výrobné priestory, administratívne priestory. Je najjasnejšou farbou z bielych, preto sa s ňou stretnete často pri osvetlení exteriéru, pouličnom osvetlení.

RGB reflektory – jedná sa reflektory s RGB čípmi ( čipy zložené z červenej, zelenej a modrej časti). kde sa kombináciou týchto základný farieb vytvára konečný odtieň. 

5. Podľa funkčnosti:

Reflektory s pohybovým PIR senzorom – zvyknú sa používať v miestach, kde nie je potrebné trvalé osvetlenie priestoru. PIR senzory po zosnímaní pohybu zopnú reflektor na prednastavenú dobu.

Reflektory bez senzora – spínajú sa klasicky vypínačom. Slúžia na trvalé osvetlenie priestoru.

6. Watáže:

Reflektory do 50W – svietidlá vhodné na osvetlenie záhrad, okolo domu, prípadne menších priestorov. V ponuke sú watáže 10W( náhrada za 75W halogén), 20W( náhrada za 125W halogén), 30W( náhrada za 200W halogén) a 50W( náhrada za 250 – 300W halogén).

Reflektory nad 70W – svietidlá vhodné na osvetlenie väčších priestorov resp. na použitie vo väčšej výške.V ponuke sú watáže 70W( náhrada za 300 – 400W halogén), 100W( náhrada za 500 – 700W halogén), 120W( náhrada za 750W halogén) , 150W( náhrada za 900W halogén). 200W( náhrada za 1000W halogén). 

Je dobré vedieť:

– Pred výmenou je vhodné si overiť aký typ reflektora sa bude vymieňať, pretože halogénové a metalhalogenidové reflektory sa v svetelnom výkone výrazne líšia. Napr. 1000W halogénový reflektor = 400W MH reflektor = 200W LED reflektor

– RGB reflektory nie sú schopné namiešať klasickú bielu farbu svetla. Keďže RGB čipy sú tvorené 3 farbami, pokiaľ sa namieša jedna z nich alebo jej odtieň, svieti len 1/3 čipu, preto aj výkon reflektora je 1/3 celkového.

– LED reflektory nie možné stmievať

– LED reflektory označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.

– LED reflektory označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.