Vonkajšie LED reflektory

Vonkajšie LED reflektory do 50W sa používajú prevažne na osvetlenie menších vonkajších plôch, záhrad, okolo domu,  billboardov, reklamných plôch ale aj miest kde sa vyžaduje vyššie IP krytie. V ponuke sú svietidlá s IP65 a IP66, to znamená, že sú prachuvzdorné aj vodeodolné.

Ich nespornými výhodami oproti halogénovým reflektorom sú:

  • nižšia spotreba – v porovnaní s tradičnými halogénovými reflektormi, LED spotrebujú až o 85% menej elektrickej energie
  • výrazne dlhšia životnosť až do 50 000 hodín
  • nižšia pracovná teplota
  • možnosť voľby farby svetla

V ponuke sú MCOB (Multi Chip On Board), SMD (Surface-Mounted-Device) a MODULové typy reflektorov. MCOB typy sú určené hlavne do exteriéru, zatiaľ čo SMD verzia vďaka CRi 80 spĺňa normy aj na použitie v interiéry. Výhodou modulových typov je možnosť jednoduchej výmeny modulu v prípade poruchy.

Okrem typu čipu je medzi nimi rozdiel hlavne v uhle svietenia, ktorý je usmernený optikou svietidla.

Reflektory s uhlom od 120° sú určené na plošné osvetlenie priestoru, naopak reflektory s úzkym uhlom 60° a menej na nasvietenie kontrétnych objektov napr. sôch, .

LED reflektory máme k dispozícii v troch farbách (teplotách) svetla:

Teplá biela (2500-3500K) – farba s nádychom do žlta až oranžova. Najviac pripomína klasické wolfrámové žiarovky. Je vhodná záhrad ako dekoračné oddychové svetlo, vhodná k dreveným obkladom a teplým farbám fasád.

Denná biela (4000-5000K) – neutrálna farba najviac podobná dennému svetlu. Je vhodná prakticky do všetkých priestorov. Je ideálna pre tých, ktorí si nevedia presne vybrať vhodnú farbu svetla a nechcú nič pokaziť.

Studená biela (6000-7000K) – jasná biela farba s jemným nádychom do modra. Je vhodná do priestorov vyžadujúcich koncentráciu ako sú výrobné priestory, administratívne priestory. Je najjasnejšou farbou z bielych, preto sa s ňou stretnete často pri osvetlení exteriéru, pouličnom osvetlení.

Výmena halogénových reflektorov na LED má najväčšie opodstatnenie v priestoroch, kde sa svieti viac. Napr. už pri 5 hod. svietenia denne sa Vaša investícia vráti už sa 9 mesiacov, pričom len záruka na produkt je minimálne 2 roky (pri High-End produktoch 3 roky a Profesionálnych dokonca 5 rokov) a životnosť čipov minimálne 30 000 hod.  Vo všeobecnosti platí, čim viac svietite, tým skôr sa investícia vráti.

Je dobré vedieť:

– Pred výmenou je vhodné si overiť aký typ reflektora sa bude vymieňať, pretože halogénové a metalhalogenidové reflektory sa v svetelnom výkone výrazne líšia. Napr. 1000W halogénový reflektor = 400W MH reflektor = 200W LED reflektor

– Vonkajšie LED reflektory do 50W nie možné stmievať

– Vonkajšie LED reflektory do 50W označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.

– LED reflektory označené ako Profesionálne patria medzi typy s najkvalitnejším spracovaním. Jedná o overené typy s prakticky nulovou reklamovanosťou za posledné 2 roky predaja. Tieto typy sú najvhodnejšou voľbou do priestorov vyžadujúcich nepretržité svietenie. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 5 rokov.