RGB a RGBW pásy

RGB LED pásy sa dostávajú do popredia hlavne v posledných rokoch ako zaujímavý a efektný dekoračný doplnok v domácnosti, ale aj reštauráciách baroch, diskotékach či herniach. Okrem toho je často používaný na reklamné účely a všade tam kde je nutné vytvoriť atmosféru či upútať. V domácnosti si pásy nájdu využitie aj ako podsvietenie nábytku, sadrokartónového podľadu, televízora či akvária.

LED pásy sú predávané v 5m rolkách a uvedená cena je za 5m rolku. Pásy je možné deliť / strihať  podľa potreby každých 5 alebo 10cm v závislosti od typu pásu na miestach na to vyznačených. Následne je možné ich pomocou rôznych spojov a prípojok spájať. Na ovládanie intenzity a farby svetla sa používajú RGB ovládače. Na napájanie sa podľa miesta inštalácie používajú napájacie zdroje a adaptéry na príslušné napätie. Všetky pásy na 12V a 24V sú stmievateľné.

LED pásy môžeme deliť podľa základných kritérií:

1. Podľa napájacieho napätia:

12V – v ponuké sú pásy s RGB, RGBW čipmi.

24V – v ponuké sú pásy s RGB, RGBW čipmi.

2. Podľa farby svetla:

RGB  – jedná sa pásy s RGB čípmi 5050( čipy zložené z červenej, zelenej a modrej časti). kde sa kombináciou týchto základný farieb vytvára konečný odtieň bez možnosti navolenia klasickej bielej.

RGB+W/WW – jedná sa pásy s RGB čípmi 5050( čipy zložené z červenej, zelenej a modrej časti) doplnenými o biele čipy v teplej alebo studenej bielej. Pri RGB sa kombináciou týchto základných farieb vytvára konečný odtieň.

3. Podľa svietivosti:

Dekoračné pásy – patria sem pásy s výkonom na m do 10W. Nie sú vhodné ako priama náhrada za klasické osvetlenie. Využívajú sa ako dekoračné prípadne prechodové svetlo.

Výkonové pásy – za určitých podmienok použiteľné ako náhrada za hlavné osvetlenie. Jedná sa o pásy s výkonmi od 12W/m.

4. Podľa krytia:

Interiérové – jedná sa o pásy bez krytia voči vlhkosti  prachu. Výhodou je lepší odvod tepla ako pri živicových typoch.

Vodeodolné – pásy určené na vlhké miesta ako sú napr. kúpeľne. Jedná sa typy zaliate živicou zabraňujúcou vniknutiu vody. Nevýhodou pri inštalácii takéhoto typy pásu v exteriéri je, že živica vplyvom mrazov môže popraskať a prestane plniť svoj účel. Preto do exteriérov odporúčame skôr pásy chrániť hliníkovým profilom a difúzorom.

Je dobré vedieť:

– LED pásy je možné deliť len na miestach označených na delenie, inak pás nebude fungovať.

– Každý LED pás má na spodnej strane obojstrannú 3M pásku slúžiacu na upevnenie pásu k podkladu. Pred nalepením je nutné podklad očistiť a odmastiť.

– LED pásy sa napájajú zdrojmi príslušného napätia 12V alebo 24V. Odporúčame pre zabezpečenie životnosti zdroja vyberať zdroj s 15-20% rezervou. Napr. na 5m LED pásu 3528 60SMD/m v celkovým výkonom 24W použiť radšej 36W zdroj, aby nebol preťažený. Rovnako to platí aj pre ovládače.

– Na dosiahnutie deklarovanej životnosti je nutné LED pásy chladiť. V ponuke sú hliníkové profily vo viacerých prevedeniach, ktoré zabezpečia dostatočný odvod tepla a tým aj životnosť čipov. V prípade inštalácie bez chladenia neručíme za životnosť pásu.

– Ak plánujete pás inštalovať do exteriéru, odporúčame jeho umiestnenie v hliníkovom profile s difúzorom, ktorý zabezpečí dostatočné krytie a tým ochranu proti prachu a vlhkosti. V takomto prípade stačí použiť interiérové pásy.

– LED pásy označené ako High-End patria medzi typy s kvalitnejším spracovaním. Zvyčajne sa jedná o overené typy s minimálnou reklamovanosťou. Preto je na ne poskytovaná záruka predĺžená na 3 roky.